· System Rządowy

Obecna Konstytucja Królestwa Buddendorf została zatwierdzona przez Naród Suwerenny dnia 5 stycznia 2025 r. i weszła w życie w dniu 1 lutego 2025 r. Poprzednia Konstytucja została przyjęta i zatwierdzona przez Króla w dniu 12 sierpnia 2024 r. 

Rozdział II Konstytucji Królestwa Buddendorf określa strukturę władzy oraz rządu.

Formą rządu Królestwa Buddendorf jest monarchia konstytucyjna.


W skład struktury instytucjonalnej Królestwa Buddendorf wchodzą:

- Król Królestwa Buddendorf

- Rada Królewska

- Naród Suwerenny (jako Referendum)



Król Królestwa Buddendorf


Król Królestwa Buddendorf jest najwyższym przedstawicielem Królestwa Buddendorf, głową państwa i szefem rządu, a także naczelnym dowódcą Korpusu Gwardii Królestwa Buddendorf.
Król reprezentuje Królestwo, czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji i Ustaw, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie władzy publicznej, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa królestwa oraz gwarantem ciągłości władzy.

Król Królestwa Buddendorf korzystając ze swoich konstytucyjnych i ustawowych kompetencji, wydaje akty, ustawy, rozporządzenia i dekrety, ratyfikuje oraz wypowiada umowy międzynarodowe, przewodniczy posiedzeniom Rady Królewskiej, wybiera, zatwierdza oraz odwołuje Radców Królewskich,
mianuje i odwołuje pełnomocnych przedstawicieli Królestwa Buddendorf w innych państwach oraz przy organizacjach międzynarodowych.

Król Królestwa Buddendorf nadaje tytuły szlacheckie, ordery i odznaczenia, stosuje prawo łaski, nadaje pełnoletność w szczególnych przypadkach oraz w swoich obowiązkach korzysta z pomocy i porad Rady Królewskiej i Narodu Suwerennego.

Król Królestwa Buddendorf koordynuję oraz odpowiada za organizację Referendów oraz ich przebieg wraz z Sekretarzem Królewskim.

Sekretarz Królewski


Sekretarz Królewski w Królestwie Buddendorf wybierany jest spośród Radców Królewskich na zasadzie senioralnej, tj. najstarszy wiekiem i/lub z najdłuższym stażem w Radzie Królewskiej pełni tę funkcję. W przypadku, gdy kilku Radców Królewskich ma równy staż i wiek, Król dokonuje wyboru spośród nich, kierując się doświadczeniem i kompetencjami.

Sekretarz Królewski pełni funkcję premiera Królestwa i stoi na czele Rady Królewskiej. Reprezentuje Króla Królestwa Buddendorf i może przejąć jego obowiązki na zasadach określonych w konstytucji oraz na polecenie Króla. Sekretarz Królewski nadzoruje działalność biur rządowych w imieniu Króla, wystawia dokumenty administracyjne na jego polecenie oraz nadzoruje przebieg wyborów i Referendów zgodnie z postanowieniami Konstytucji.

Rada Królewska

Rada Królewska Królestwa Buddendorf jest naczelnym organem doradczym Króla oraz pełni funkcje rządu, w skład którego wchodzą Radcy Królewscy. Radcy Królewscy zarządzają poszczególnymi dziedzinami państwa, doradzają Królowi w sprawach polityki i administracji, a ich decyzje mogą być przyjęte przez Króla jako obowiązujące w zakresie wykonawczym. Rada Królewska obraduje na posiedzeniach, którym przewodniczy Król. 


Radcy Królewscy


Radcy Królewscy są wybierani przez Króla Królestwa Buddendorf i zatwierdzani przez Naród Suwerenny w drodze Referendum na kadencję trwającą 3 lata, z możliwością ponownego wyboru bez ograniczenia liczby kolejnych kadencji.

Król Królestwa Buddendorf jest zobowiązany wybrać co najmniej trzech, a maksymalnie siedmiu Radców Królewskich. Każdy Radca Królewski może zająć tylko jedno biuro rządowe.

W przypadku, gdy Król zdecyduje się nie powołać maksymalnej liczby Radców Królewskich, nieobsadzone biura są sprawowane bezpośrednio przez Króla.

W skład Rady Królewskiej Król jest zobowiązany powołać następujących Radców Królewskich: 

a) Radcę Królewskiego ds. Zagranicznych,

b) Radcę Królewskiego ds. Sprawiedliwości,

c) Radcę Królewskiego ds. Finansów, Handlu i Komunikacji.


Radcy Królewscy zajmują następujące biura rządowe:

a) Biuro Radcy Królewskiego ds. Zagranicznych,

b) Biuro Radcy Królewskiego ds. Finansów, Handlu i Komunikacji,

c) Biuro Radcy Królewskiego ds. Sprawiedliwości,

d) Biuro Radcy Królewskiego ds. Rolnictwa, Środowiska i Kwiaciarstwa,

e) Biuro Radcy Królewskiego ds. Administracji wewnętrznej,

f) Biuro Radcy Królewskiego ds. Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego,

g) Biuro Radcy Królewskiego ds. Obrony i Bezpieczeństwa.


Naród Suwerenny


Naród Suwerenny tworzą wszyscy obywatele Królestwa Buddendorf, którzy zostali ważnie wpisani do Ogólnego Rejestru Obywateli Królestwa Buddendorf. Szczegółowe zasady dotyczące obywatelstwa zawarte są w III Rozdziale niniejszej Konstytucji. Naród Suwerenny głosuje w Referendum. 

O wpis do Ogólnego Rejestru Obywateli Królestwa Buddendorf może ubiegać się każdy, kto spełnia co najmniej jeden z poniższych warunków:


a) urodzenie z rodziców, z których conajmniej jedno z nich posiada obywatelstwo Buddendorfu, bez względu na miejsce urodzenia (ius sanguinis),

b) urodzenie się na obszarze Królestwa Buddendorf (ius soli),

c) zamieszkiwanie Królestwa Buddendorf od conajmniej 5 lat (prawo pobytu),

d) bycie członkiem Rodziny Królewskiej oraz Dynastii Buddendorfian,

e) nadanie obywatelstwa przez Króla Królestwa Buddendorf.

Nabycie statusu obywatela Królestwa Buddendorf przez osobę uprawnioną jest zawsze jej dobrowolnym działaniem; nie jest ono uzyskiwane automatycznie.

Referendum


Głosowania Referendum koordynuje Sekretarz Królewski w porozumieniu z Królem Królestwa Buddendorf.

Głosowania w Referendum są równe, bezpośrednie, tajne i odbywają się na zasadzie powszechności. Referenda dzielą się na dwie kategorie: wiążące i konsultacyjne. Referendum wiążące ma moc obowiązującą i wprowadza zatwierdzone decyzje w życie. Referendum konsultacyjne służy wyłącznie zbadaniu opinii obywateli i nie ma mocy prawnej. Referenda konsultacyjne mogą dotyczyć spraw istotnych dla społeczeństwa i państwa. Ich wyniki mogą stanowić podstawę do dalszych prac legislacyjnych, lecz nie są obowiązujące.

Referendum wiążące upoważnione jest do:

1) zatwierdzania lub odrzucania projektów ustaw, aktów prawnych i innych propozycji przedstawionych przez Króla, Radę Królewską lub obywateli,

2) wyrażania zgody lub odmowy na zawieranie traktatów międzynarodowych, przystąpienie do sojuszy, powołanie Radcy Królewskiego oraz pociąganie do odpowiedzialności osób pełniących funkcje polityczne przed Trybunałem lub Sądem.

Referendum może zostać zainicjowane przez:

1) Króla,

2) Radę Królewską i Radcę Królewskiego,

3) co najmniej trzech obywateli, którzy złożą formalny wniosek do Króla lub Sekretarza Królewskiego o przeprowadzenie referendum.

Referendum wiążące zostaje zatwierdzone, jeśli uzyska większość głosów przy frekwencji wynoszącej co najmniej 50% uprawnionych do głosowania.

Po zatwierdzeniu przez Referendum, Król zobowiązany jest do:

1) podpisania lub wyrażenia zgody na projekt, co oznacza przyjęcie projektu i jego wejście w życie,

2) zawetowania projektu, co skutkuje jego odrzuceniem lub niewyrażeniem zgody.
Król może zaproponować poprawki do projektu, które podlegają ponownemu głosowaniu w Referendum.
Jeśli poprawki Króla zostaną zatwierdzone, projekt wchodzi w życie bez konieczności kolejnego podpisu Króla.

Referendum może obalić weto Królewskie oraz zatwierdzić projekt większością ⅘ głosów przy frekwencji wynoszącej co najmniej ⅔ uprawnionych do głosowania.

Referendum przeprowadzane jest w strefie e-obywatel. W przypadku okoliczności uniemożliwiających przeprowadzenie głosowania w tej strefie, referendum może zostać odroczone o maksymalnie 14 dni.

Jeśli po upływie 14 dni nie usunięta zostanie przeszkoda, referendum odbędzie się w lokalach wyborczych.

W przypadku wystąpienia wyjątkowych i nieprzewidywalnych okoliczności, referendum zostanie przeprowadzone w najbliższym możliwym terminie, niezależnie od warunków technicznych.