Dekret Królewski 1/1/2025 z dnia 28 Stycznia 2025 roku
DEKRET KRÓLEWSKI 1/1/2025 o ogłoszeniu Konstytucji Królestwa Buddendorf z dnia 5 stycznia 2025 roku.
Na mocy obowiązującego prawa, zarówno międzynarodowego, jak i prawa panującego w Królestwie Buddendorf, Ja Jako suwerenny Król Królestwa Buddendorf, w imię suwerenności naszego Królestwa, niniejszym postanawiam:
Na mocy Art. 7 Małej Konstytucji Królestwa Buddendorf z dnia 12 sierpnia 2024 roku, a także zgodnie z postanowieniem I Konstytucji Królestwa Buddendorf z dnia 5 stycznia 2025 roku oraz VII postanowieniem Konstytucji z dnia 5 stycznia 2025 roku, ogłaszam, że Konstytucja Królestwa Buddendorf z dnia 5 stycznia 2025 roku wchodzi w życie dnia 1 lutego 2025 roku.
Jako strażnik praw i Konstytucji Królestwa Buddendorf, ogłaszam, że na mocy powyższej decyzji, z dniem 1 lutego 2025 roku, tracą moc:
- Mała Konstytucja Królestwa Buddendorf z dnia 12 sierpnia 2024 roku.
Z dniem ogłoszenia niniejszego dekretu wszelkie przepisy, ustawy i rozporządzenia sprzeczne z zapisami Konstytucji Królestwa Buddendorf stają się nieważne, a nowe regulacje muszą być zgodne z jej postanowieniami.
Jako Król Królestwa Buddendorf, uroczyście zalecam wszystkim obywatelom zapoznanie się z Konstytucją i przestrzeganie jej zapisów. Zobowiązuję się do jej przestrzegania i zapewniam, że nie dopuszczę do jej łamania, stojąc na straży porządku prawnego Królestwa.
Konstytucja ta stanowi fundament funkcjonowania naszego Królestwa, zapewniając wolność, równość i sprawiedliwość dla wszystkich Buddendorfian. W jej myśl, będziemy budować stabilne i sprawiedliwe społeczeństwo, w którym przestrzeganie prawa będzie niezbędne dla dalszego rozwoju naszego Królestwa.
KONSTYTUCJA KRÓLESTWA BUDDENDORF Z DNIA 5 STYCZNIA 2025 ROKU
PREAMBUŁA
My, Buddendorfianie, odzyskawszy suwerenność 22 lipca 2024 roku,
ustanawiamy tę Konstytucję jako niezłomny fundament naszego Królestwa.
Niechaj Królestwo nasze będzie państwem wolnym, sprawiedliwym i innowacyjnym,
gdzie każdemu obywatelowi przysługuje nieograniczona przestrzeń do działania w zgodzie z zasadami odpowiedzialności jednostki za siebie i innych.
Czerpiąc z najlepszych wzorców, w tym z tradycji Rzeczypospolitej Polskiej,
dążymy do budowy państwa silnego i niezależnego,
w którym wolność i dobro jednostki oraz wspólne są nienaruszalne.
Wzywamy wszystkich obywateli do poszanowania tej Konstytucji, by zapewnić trwałość i rozwój Królestwa Buddendorf, dziś i na zawsze.
Rozdział I
KRÓLESTWO
Art. 1.
Królestwo Buddendorf jest wolnym i suwerennym państwem w ramach ogólnych zasad prawa międzynarodowego, działając na podstawie Deklaracji Niepodległości Królestwa Buddendorf oraz Konstytucji Królestwa Buddendorf.
Królestwo Buddendorf jest niezbywalne.
Art. 2.
Królestwo Buddendorf jest państwem neutralnym, opierającym swoją politykę na poszanowaniu podstawowych praw człowieka, prawa narodów do samostanowienia oraz nienaruszalności suwerenności i granic państwowych.
Królestwo Buddendorf odrzuca wszelkie formy agresji zbrojnej oraz rezygnuje z przynależności do wszelkich sojuszy i działań militarnych, zobowiązując się do prowadzenia relacji międzynarodowych w duchu pokojowego współistnienia i wzajemnego szacunku.
Art. 3.
Królestwo Buddendorf, jako suwerenne, wolne i neutralne państwo, ogłasza się spadkobiercą historycznego dziedzictwa kulturowego oraz wartości związanych z jego przeszłością, które historycznie należą do Królestwa Buddendorf.
Królestwo Buddendorf jako moralny spadkobierca tradycji oraz historii Buddendorfu i jego przodków, Królestwo podąża za zachowaniem i promowaniem wartości, które definiują jego tożsamość jako naród.
Art. 4.
Flaga Narodowa Królestwa Buddendorf składa się z trzech poziomych pasów: górny i dolny pas w ciemno niebieskich barwach, zaś pas środkowy z bieli. Flaga przyjmuje proporcję 2:3.
Flaga Królewska złożona jest z purpurowego lwa na złotym tle stojącego w centrum flagi na tylnych łapach w pozycji rampant, którego wokół otaczają zielone liście fleur-de-lis wraz z fioletową ramką.
Zastosowanie oraz używanie flag określa ustawa.
Art. 5.
Herb Królestwa Buddendorf składa się z tarczy herbowej podzielonej na cztery pola, otoczonej purpurowym płaszczem królewskim podbitym gronostajem i zwieńczonej koroną królewską.
Tarcza herbu przedstawia:
1) w lewym górnym polu – purpurowego lwa na złotym tle,
2) w prawym górnym polu – głowę jelenia z rogami na błękitnym tle,
3) w lewym dolnym polu – złotą kotwicę na błękitnym tle,
4) w prawym dolnym polu – złotą wagę na białym tle.
Płaszcz królewski otaczający tarczę jest koloru purpurowego i ozdobiony złotymi frędzlami. Na szczycie herbu znajduje się korona królewska, symbol suwerenności Królestwa Buddendorf. U podstawy herbu, na białym kartuszu, umieszczone jest motto Królestwa Buddendorf: "E Regno libertas", co oznacza "Z Królestwa wolność”
Zastosowanie oraz używanie herbu określa ustawa.
Art. 6.
Motto Królestwa Buddendorf brzmi: "E Regno libertas", co w tłumaczeniu na język polski oznacza: "Z Królestwa wolność".
Zastosowanie oraz używanie motto określa ustawa.
Art. 7.
W Królestwie Buddendorf językiem urzędowym jest język polski.
Dialekt buddendorfijski, uznawany i chroniony przez Królestwo Buddendorf jako integralny element jego dziedzictwa kulturowego, posiada status języka narodowego.
Art. 8.
Wszystkie związki wyznaniowe są równouprawnione, a Królestwo Buddendorf zachowuje bezstronność i neutralność w sprawach dotyczących przekonań religijnych, światopoglądowych, filozoficznych, zapewniając swobodę w ich wyrażaniu.
Art. 9.
Święto Niepodległości Królestwa Buddendorf, obchodzone jest co roku dnia 22 Lipca.
Art. 10.
Królestwo Buddendorf nie posiada stolicy państwowej.
Wszelkie organy władzy i administracji mogą być rozdzielone na terenie całego Królestwa Buddendorf.
Rozdział II
STRUKTURA WŁADZY I RZĄDU KRÓLESTWA BUDDENDORF
ZASADY OGÓLNE
Art. 11.
Formą rządu Królestwa Buddendorf jest monarchia konstytucyjna.
Art. 12.
W skład struktury instytucjonalnej Królestwa Buddendorf wchodzą:
- Król Królestwa Buddendorf
- Rada Królewska
- Naród Suwerenny
KRÓL KRÓLESTWA BUDDENDORF
Art. 13.
Król Królestwa Buddendorf jest najwyższym przedstawicielem Królestwa Buddendorf, głową państwa i szefem rządu, a także naczelnym dowódcą Korpusu Gwardii Królestwa Buddendorf. Reprezentuje Królestwo, czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji i Ustaw, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie władzy publicznej, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa królestwa oraz gwarantem ciągłości władzy.
Art. 14.
Król Królestwa Buddendorf, w chwili swojej śmierci lub dobrowolnej abdykacji, przekazuje całość władzy swemu prawowitemu następcy, zgodnie z zasadami sukcesji linii do tronu oraz tradycyjnymi zwyczajami Królestwa.
W przypadku samodzielnej abdykacji, monarcha przestaje pełnić swoje obowiązki na rzecz następcy, a jego dalsze prawo do zachowania królewskiego tytułu pozostaje uzależnione od jego woli oraz decyzji Rady Królewskiej.
Tron Królewski Królestwa Buddendorf może być dziedziczony i obejmowany wyłącznie przez Buddendorfian będących prawowitymi potomkami Jej Najwyższej Wysokości Marii I. Jakiekolwiek osoby, które znajdują się w linii sukcesji, lecz nie wywodzą się z tego rodu, są nieodwołalnie pozbawione prawa do objęcia tronu. Sukcesja tronu odbywa się w zgodzie z wielowiekową tradycją oraz postanowieniami niniejszej Konstytucji, które stoją na straży tej zasady.
Art. 15.
W Królestwie Buddendorf wiek uprawniający do sprawowania suwerennej królewskiej władzy, ustala się na lat 16.
W przypadku, gdy osoba wyznaczona do objęcia tronu nie osiągnęła jeszcze wieku 16 lat, władza królewska jest sprawowana przez regenta lub regentów wyznaczonych przez Radę Królewską, aż do osiągnięcia przez następcy wymaganego wieku uprawniającego do sprawowania władzy. Do momentu wyznaczenia regenta lub regentów, władza i obowiązki Króla przejmuje Sekretarz Królewski.
Art. 16.
Król Królestwa Buddendorf w ciągu roku od objęcia tronu, wobec wszystkich przedstawicieli władz oraz obywateli publicznie składa następującą przysięgę:
“ Ja, [pełne imię monarchy], stając w pokorze i odpowiedzialności przed Bogiem Wszechmogącym oraz Narodem Buddendorfian, przyjmuję tron Królestwa Buddendorf i uroczyście ślubuję:
Sprawować władzę królewską z najwyższą mądrością, rozwagą, autorytetem i odpowiedzialnością,
Strzec suwerenności, niepodległości oraz integralności Królestwa,
Chronić prawa i wolności jego obywateli, dbając o ich pomyślność, dobrobyt i bezpieczeństwo,
Przestrzegać Konstytucji Królestwa Buddendorf i stać na straży prawa oraz sprawiedliwości.
Obiecuję poświęcić się służbie Królestwu, dążąc do utrzymania pokoju, rozwoju, neutralności i wielkości naszego Królestwa. Niech moje panowanie będzie okresem harmonii, dobrobytu i nieprzerwanego trwania naszych wartości oraz tradycji.
Wzywam Bożą opatrzność, aby wspierała mnie w tej szlachetnej misji. Niech Bóg prowadzi mnie mądrze i sprawiedliwie, abym mógł wypełnić powierzone mi obowiązki na chwałę Królestwa Buddendorf oraz ku dobru jego ludu. “
Art. 17.
Jeżeli Król Królestwa Buddendorf nie może przejściowo sprawować władzy królewskiej, zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić Sekretarza Królewskiego, który tymczasowo przejmuje obowiązki monarchy. W przypadku, gdy Król nie jest w stanie zawiadomić Sekretarza Królewskiego o swojej czasowej niemożności sprawowania władzy, o stwierdzeniu takiej przeszkody rozstrzyga Rada Królewska na wniosek Sekretarza Królewskiego. W razie uznania przez Radę Królewską przejściowej niemożności sprawowania władzy przez Króla, Sekretarz Królewski zostaje upoważniony do tymczasowego wykonywania obowiązków monarchy.
Sekretarz Królewski tymczasowo wykonuje obowiązki Króla Królestwa Buddendorf, do momentu wyznaczenia regenta lub regentów w razie:
1) uznania przez Radę Królewską trwałej niezdolności Króla do sprawowania władzy ze względu na stan zdrowia, uchwałą.
2) stwierdzenia przez Radę Królewską niezdolności do objęcia tronu przez następcę, lub innych przyczyn uniemożliwiających objęcie tronu natychmiast.
Jeżeli Sekretarz Królewski nie może wykonywać obowiązków Króla, obowiązki te przejmuje jeden z Radców Królewskich, który został wyznaczony przez Radę Królewską.
Osoba tymczasowo wykonująca obowiązki Króla nie może podejmować trwałych decyzji państwowych, w tym zmieniać Konstytucji, skracać kadencji Rady Królewskiej, ani odwoływać innych Radców Królewskich.
Art. 18.
Król Królestwa Buddendorf nie może nosić, ani posługiwać się żadnym innym tytułem szlacheckim Królestwa Buddendorf. Monarcha zachowuje wyłączne prawo do tytułu królewskiego, który jest nadrzędny wobec wszelkich innych tytułów szlacheckich.
Art. 19.
Król Królestwa Buddendorf jako reprezentant państwa w stosunkach zewnętrznych:
1) ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe, o czym niezwłocznie informuje Radę Królewską oraz Naród Suwerenny.
2) mianuje i odwołuje pełnomocnych przedstawicieli Królestwa Buddendorf w innych państwach oraz przy organizacjach międzynarodowych.
3) przyjmuje listy uwierzytelniające oraz odwołujące akredytowanych przy nim przedstawicieli dyplomatycznych innych państw i organizacji międzynarodowych.
Król przed ratyfikacją umowy międzynarodowej może zwrócić się do Rady Królewskiej oraz Sądu z wnioskiem w sprawie o jej zgodność z Konstytucją.
Król Królestwa Buddendorf w zakresie polityki zagranicznej współdziała z Sekretarzem Królewskim i właściwym Radcą Królewskim.
Art. 20.
Król Królestwa Buddendorf posiada uprawnienia do:
1) Nadawania tytułów szlacheckich, orderów i odznaczeń.
2) Stosowania prawa łaski.
3) Nadawania pełnoletność w szczególnych przypadkach.
4) Korzystania z porad Rady Królewskiej i Narodu Suwerennego.
Art. 21.
Król Królestwa Buddendorf korzystając ze swoich konstytucyjnych i ustawowych kompetencji, wydaje listy, akty, ustawy, rozporządzenia i dekrety.
Zasady i tryb wydawania listów, aktów, ustaw, rozporządzeń i dekretów oraz szczegółowe informacje określa Konstytucja oraz ustawa.
Art. 22.
Król Królestwa Buddendorf posiada prawo, uprawnienia i obowiązek do wszystkich pozostałych czynności, które gwarantuje mu Konstytucja, ustawy i inne akty i przepisy prawne obowiązujące w Królestwie Buddendorf.
Art. 23.
Szczegółowe, inne oraz pozostałe kompetencje Króla Królestwa Buddendorf może określać ustawa.
RADA KRÓLEWSKA
Art. 24.
Rada Królewska Królestwa Buddendorf jest naczelnym organem doradczym Króla oraz pełni funkcje rządu, w skład którego wchodzą Radcy Królewscy. Radcy Królewscy zarządzają poszczególnymi dziedzinami państwa, doradzają Królowi w sprawach polityki i administracji, a ich decyzje mogą być przyjęte przez Króla jako obowiązujące w zakresie wykonawczym. Król ma prawo do powoływania, odwoływania i zmiany składu Rady Królewskiej według własnego uznania oraz na wniosek Narodu Suwerennego.
Art. 25.
Rada Królewska obraduje na posiedzeniach, którym przewodniczy Król.
Art. 26.
Radcy Królewscy są wybierani przez Króla Królestwa Buddendorf i zatwierdzani przez Naród Suwerenny w drodze Referendum na kadencję trwającą 3 lata, z możliwością ponownego wyboru bez ograniczenia liczby kolejnych kadencji.
Król Królestwa Buddendorf jest zobowiązany wybrać co najmniej trzech, a maksymalnie siedmiu Radców Królewskich. Każdy Radca Królewski może zająć tylko jedno biuro rządowe.
W przypadku, gdy Król zdecyduje się nie powołać maksymalnej liczby Radców Królewskich, nieobsadzone biura są sprawowane bezpośrednio przez Króla.
W skład Rady Królewskiej Król jest zobowiązany powołać następujących Radców Królewskich:
a) Radcę Królewskiego ds. Zagranicznych
b) Radcę Królewskiego ds. Sprawiedliwości
c) Radcę Królewskiego ds. Finansów, Handlu i Komunikacji
Radcy Królewscy zajmują następujące biura rządowe:
a) Biuro Radcy Królewskiego ds. Zagranicznych
b) Biuro Radcy Królewskiego ds. Finansów, Handlu i Komunikacji
c) Biuro Radcy Królewskiego ds. Sprawiedliwości
d) Biuro Radcy Królewskiego ds. Rolnictwa, Środowiska i Kwiaciarstwa
e) Biuro Radcy Królewskiego ds. Administracji wewnętrznej
f) Biuro Radcy Królewskiego ds. Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego
g) Biuro Radcy Królewskiego ds. Obrony i Bezpieczeństwa
Art. 27.
Radcy Królewscy mogą zostać odwołani w trakcie kadencji przez Króla Królestwa Buddendorf w przypadku rażącego naruszenia swoich obowiązków służbowych, naruszenia prawa lub niewłaściwego sprawowania powierzonego biura.
Radca Królewski może zostać również odwołany w drodze Referendum przeprowadzonego przez Naród Suwerenny Królestwa Buddendorf, jeśli większość głosujących obywateli zdecyduje o jego odwołaniu.
Odwołanie Radcy Królewskiego przez Króla wymaga uzasadnienia decyzji w formie pisemnej, przekazanej Radcy Królewskiemu oraz publicznej komunikacji tej decyzji.
W przypadku odwołania Radcy Królewskiego przez Króla, powołanie nowego Radcy następuje w trybie przewidzianym w Art. 26. Po odwołaniu Radcy, Król może natychmiast powołać nowego Radcę Królewskiego w miejsce odwołanego.
Art. 28.
Sekretarz Królewski w Królestwie Buddendorf wybierany jest spośród Radców Królewskich na zasadzie senioralnej, tj. najstarszy wiekiem i/lub z najdłuższym stażem w Radzie Królewskiej pełni tę funkcję. W przypadku, gdy kilku Radców Królewskich ma równy staż i wiek, Król dokonuje wyboru spośród nich, kierując się doświadczeniem i kompetencjami.
Sekretarz Królewski pełni funkcję premiera Królestwa i stoi na czele Rady Królewskiej. Reprezentuje Króla Królestwa Buddendorf i może przejąć jego obowiązki na zasadach określonych w Konstytucji oraz na polecenie Króla. Sekretarz Królewski nadzoruje działalność biur rządowych w imieniu Króla, wystawia dokumenty administracyjne na jego polecenie oraz nadzoruje przebieg wyborów i Referendów zgodnie z postanowieniami Konstytucji.
Art. 29.
Szczegółowe, inne oraz pozostałe kompetencje Rady Królewskiej, Radców Królewskich, Sekretarza Królewskiego może określać ustawa.
NARÓD SUWERENNY
Art. 30.
Naród Suwerenny tworzą wszyscy obywatele Królestwa Buddendorf, którzy zostali ważnie wpisani do Ogólnego Rejestru Obywateli Królestwa Buddendorf. Szczegółowe zasady dotyczące obywatelstwa zawarte są w III Rozdziale niniejszej Konstytucji.
Art. 31.
Naród Suwerenny głosuje w Referendum.
Organizację Referendum koordynuje Sekretarz Królewski w porozumieniu z Królem Królestwa Buddendorf.
Art. 32.
Prawo do wybierania i bycia wybieranym mają wszyscy obywatele Królestwa Buddendorf, którzy osiągnęli pełnoletność, chyba że ustawa w szczególnych przypadkach przewiduje inaczej.
REFERENDUM
Art. 32.
Głosowania w Referendum są równe, bezpośrednie, tajne i odbywają się na zasadzie powszechności.
Art. 33.
Referenda dzielą się na dwie kategorie: wiążące i konsultacyjne.
Referendum wiążące ma moc obowiązującą i wprowadza zatwierdzone decyzje w życie.
Referendum konsultacyjne służy wyłącznie zbadaniu opinii obywateli i nie ma mocy prawnej.
Art. 34.
Referenda konsultacyjne mogą dotyczyć spraw istotnych dla społeczeństwa i państwa. Ich wyniki mogą stanowić podstawę do dalszych prac legislacyjnych, lecz nie są obowiązujące.
Art. 35.
Referendum wiążące upoważnione jest do:
1) zatwierdzania lub odrzucania projektów ustaw, aktów prawnych i innych propozycji przedstawionych przez Króla, Radę Królewską lub obywateli,
2) wyrażania zgody lub odmowy na zawieranie traktatów międzynarodowych, przystąpienie do sojuszy, powołanie Radcy Królewskiego oraz pociąganie do odpowiedzialności osób pełniących funkcje polityczne przed Trybunałem lub Sądem.
Art. 36.
Referendum może zostać zainicjowane przez:
1) Króla,
2) Radę Królewską i Radcę Królewskiego,
3) co najmniej trzech obywateli, którzy złożą formalny wniosek do Króla lub Sekretarza Królewskiego o przeprowadzenie referendum.
Art. 37.
Referendum wiążące zostaje zatwierdzone, jeśli uzyska większość głosów przy frekwencji wynoszącej co najmniej 50% uprawnionych do głosowania.
Po zatwierdzeniu przez Referendum, Król zobowiązany jest do:
1) podpisania lub wyrażenia zgody na projekt, co oznacza przyjęcie projektu i jego wejście w życie,
2) zawetowania projektu, co skutkuje jego odrzuceniem lub niewyrażeniem zgody.
Król może zaproponować poprawki do projektu, które podlegają ponownemu głosowaniu w Referendum.
Jeśli poprawki Króla zostaną zatwierdzone, projekt wchodzi w życie bez konieczności kolejnego podpisu Króla.
Referendum może obalić weto Królewskie oraz zatwierdzić projekt większością ⅘ głosów przy frekwencji wynoszącej co najmniej ⅔ uprawnionych do głosowania.
Art. 38.
Referendum przeprowadzane jest w strefie e-obywatel. W przypadku okoliczności uniemożliwiających przeprowadzenie głosowania w tej strefie, referendum może zostać odroczone o maksymalnie 14 dni.
Jeśli po upływie 14 dni nie usunięta zostanie przeszkoda, referendum odbędzie się w lokalach wyborczych.
W przypadku wystąpienia wyjątkowych i nieprzewidywalnych okoliczności, referendum zostanie przeprowadzone w najbliższym możliwym terminie, niezależnie od warunków technicznych.
Art. 39.
Szczegółowe, inne oraz pozostałe kompetencje Narodu Suwerennego i Referendum może określać ustawa.
Rozdział III
NARODOWOŚĆ I OBYWATELSTWO
Art. 40.
Nabycie statusu obywatela Królestwa Buddendorf przez osobę uprawnioną jest zawsze jej dobrowolnym działaniem; nie jest ono uzyskiwane automatycznie.
Art. 41.
O wpis do Ogólnego Rejestru Obywateli Królestwa Buddendorf może ubiegać się każdy, kto spełnia co najmniej jeden z poniższych warunków:
a) urodzenie z rodziców, z których co najmniej jedno z nich posiada obywatelstwo Buddendorfu, bez względu na miejsce urodzenia (ius sanguinis)
b) urodzenie się na obszarze Królestwa Buddendorf (ius soli)
c) zamieszkiwanie Królestwa Buddendorf od co najmniej 5 lat (prawo pobytu)
d) bycie członkiem Rodziny Królewskiej oraz Dynastii Buddendorfian
e) nadanie obywatelstwa przez Króla Królestwa Buddendorf
Szczegółowe, inne oraz pozostałe przypadki nabycia obywatelstwa Królestwa Buddendorf określa ustawa.
Rozdział IV
WŁADZA SĄDOWNICZA I SANKCJE
Art. 42.
Król Królestwa Buddendorf sprawuje najwyższą władzę sądowniczą w sprawach cywilnych, obywatelskich oraz dotyczących bezpośrednio Królestwa Buddendorf, jego instytucji, obywateli, tytułów szlacheckich oraz praw członków dynastii Buddendorfian.
Król ma prawo do wydawania sankcji wobec osób, które działają na szkodę Królestwa, jego instytucji, konstytucji lub tradycji dynastii Buddendorfian.
Sankcje są wydawane po konsultacji z Sekretarzem Królewskim i Radą Królewską.
Art. 43.
Sankcje nałożone przez Króla mogą obejmować:
a) Ostrzeżenie lub pouczenie,
b) zadośćuczynienie
c) Zawieszenie lub ograniczenie praw obywatelskich,
d) Odebranie obywatelstwa,
e) Czasowy lub dożywotni zakaz przebywania oraz wjazdu na terytorium Królestwa Buddendorf.
Osoby objęte sankcjami kategorii b, c, d oraz e otrzymują wpis na czarną listę Królestwa Buddendorf, wraz z kategorią sankcji i ewentualnym czasem jej trwania.
Decyzje o sankcjach są nieodwołalne, z wyjątkiem sytuacji, gdy Król zdecyduje o udzieleniu łaski po konsultacji z Sekretarzem Królewskim lub Radą Królewską.
Art. 44.
Król Królestwa Buddendorf posiada prawo łaski, które umożliwia cofnięcie nałożonych sankcji, jeśli osoba ukarana wykaże skruchę i podejmie działania naprawcze.
Prawo łaski może być udzielone po konsultacji z Sekretarzem Królewskim i Radą Królewską.
Art. 45.
W przypadku wykrycia czynu stanowiącego zagrożenie dla Królestwa Buddendorf, Król przeprowadza dochodzenie z udziałem odpowiednich służb i doradców.
Ostateczna decyzja w sprawie sankcji należy do Króla, który podejmuje ją po konsultacji z Sekretarzem Królewskim i Radą Królewską.
Odebranie obywatelstwa skutkuje utratą wszystkich przywilejów, w tym tytułów szlacheckich, praw wyborczych i dostępu do urzędów.
Art. 46.
Osoba, której nałożono sankcje, może wnieść wniosek o łaskę do Króla po upływie co najmniej jednego roku od momentu nałożenia sankcji.
Wniosek jest rozpatrywany po konsultacji z Sekretarzem Królewskim i Radą Królewską. Król może zdecydować o przywróceniu praw obywatelskich, w tym obywatelstwa lub zwolnieniu z innych sankcji.
SĄD
Art. 47.
Sąd Królestwa Buddendorf rozstrzyga spory prawne między obywatelami Królestwa oraz między obywatelami a Królestwem w sprawach cywilnych, obywatelskich i związanych z tytułami szlacheckimi, nadaniem obywatelstwa i innymi kwestiami administracyjnymi.
Sąd Królestwa Buddendorf nie ma kompetencji w sprawach karnych ani poważnych sporach cywilnych podlegających prawu polskiemu.
Sąd Królestwa rozpatruje wyłącznie sprawy wewnętrzne, których rezultatem mogą być decyzje administracyjne, nadanie obywatelstwa, decyzje o tytułach szlacheckich oraz rozwiązywanie sporów cywilnych.
Sędziowie Sądu Królestwa są powoływani przez Króla spośród kandydatów przedstawionych przez Sekretarza Królewskiego i Radę Królewską, muszą posiadać odpowiednie kompetencje prawne i doświadczenie.
Art. 48.
Postępowanie przed Sądem Królestwa Buddendorf jest jawne, chyba że Król zdecyduje o jego utajnieniu dla dobra publicznego lub bezpieczeństwa.
Strony mają prawo do obrony, przedstawiania dowodów oraz korzystania z pomocy prawnej.
Sąd może nakładać sankcje, w tym grzywny, ograniczenia lub inne kary na osoby naruszające prawo Królestwa.
Art. 49.
Szczegółowe zasady dotyczące władzy sądowniczej i sankcji określa ustawa.
Rozdział V
STOSUNKI KRÓLESTWA Z INNYMI PAŃSTWAMI
Art. 50.
Król Królestwa Buddendorf, po konsultacji z Radcą Koronnym ds. Zagranicznych, może mianować swoich przedstawicieli za granicą.
Zagraniczni przedstawiciele są odpowiedzialni za promowanie Królestwa Buddendorf w państwach, w których są akredytowani, utrzymując relacje z instytucjami, mediami oraz obywatelami tych państw.
Przedstawiciele zapewniają również, w razie potrzeby, wsparcie Buddendorfianom przebywającym za granicą.
Art. 51.
Każda inicjatywa powołania Przedstawicieli zagranicznych musi zostać uprzednio uzgodniona z Królem Królestwa Buddendorf oraz Radcą Królewskim ds. Zagranicznych i przez niego zatwierdzona.
Art. 52.
Królestwo Buddendorf może przyjmować na swoim terytorium przedstawicieli innych państw zamierzających nawiązać stosunki z Królestwem Buddendorf, po zasięgnięciu opinii Radcy Królewskiego ds. Zagranicznych i po uzyskaniu zgody Króla Królestwa Buddendorf.
Art. 53.
Królestwo Buddendorf może podpisywać umowy międzynarodowe z innymi państwami, jeżeli mają na celu regulować stosunki między nimi oraz są zgodne z Konstytucja Królestwa Buddendorf i Ustawą.
Rozdział VI
ZMIANA KONSTYTUCJI
Art. 54.
Konstytucja Królestwa Buddendorf może zostać zmieniona częściowo lub całkowicie z inicjatywy Króla Królestwa Buddendorf lub wniosku Rady Królewskiej i Narodu Suwerennego.
Art. 55.
Wniosek o zmianę Konstytucji musi zostać zatwierdzony w Referendum większością ⅔ przy frekwencji wynoszącej co najmniej połowę uprawnionych do głosowania, a następnie podpisany przez Króla Królestwa Buddendorf.
Przyjmuje się wniosek, który otrzyma najwięcej głosów za.
Art. 56.
Jeżeli Reforma Konstytucyjna zostanie zatwierdzona, Król Królestwa Buddendorf ma obowiązek ogłosić ją własnym dekretem, tak, aby nowa Konstytucja lub jej zmieniona wersja weszła w życie pierwszego dnia następnego miesiąca.
Rozdział VII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Postanowienie I
Niniejsza Konstytucja Królestwa Buddendorf została opracowana, zatwierdzona i ogłoszona zgodnie z postanowieniami Art. 7 Małej Konstytucji Królestwa Buddendorf z dnia 12 sierpnia 2024 roku, który uprawnia Króla do wprowadzania zmian, uzupełnień lub modyfikacji Konstytucji według jego uznania.
Postanowienie II
W terminie dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej Konstytucji, Rada Królewska zobowiązana jest do przyjęcia zbioru Ustaw, które szczegółowo określą aspekty techniczne i operacyjne wynikające z postanowień Konstytucji oraz dokonają przeglądu i ewentualnej harmonizacji dotychczas obowiązujących Ustaw. Dodatkowo, zostanie utworzony i uruchomiony oficjalny Dziennik Ustaw i Dekretów Królestwa Buddendorf dostępny publicznie.
Postanowienie III
Rada Królewska wraz z Królem Królestwa Buddendorf w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie Konstytucji przedstawią oraz wdrożą w życie system e-obywatel.
Do momentu wdrożenia w życie systemu e-obywatel, Referenda odbywają się w lokalach wyborczych.
Postanowienie IV
Król Królestwa Buddendorf w ciągu 30 dni od wejścia w życie Konstytucji wybierze Radców Królewskich oraz zorganizuje Referendum w celu ich zatwierdzenia.
Postanowienie V
Herb Królestwa Buddendorf zostanie zaprezentowany i wprowadzony przez Króla Królestwa Buddendorf w ciągu sześciu miesięcy od wprowadzenia w życie Konstytucji.
Do momentu wprowadzenia Herbu Królestwa Buddendorf, obowiązuje obecny Herb Królestwa Buddendorf.
Postanowienie VI
Wraz z dniem wejścia Konstytucji tracą moc:
1. Mała Konstytucja Królestwa Buddendorf z dnia 12 sierpnia 2024 roku.
Postanowienie VII
Konstytucja Królestwa Buddendorf wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca od jej ogłoszenia przez Króla Królestwa Buddendorf.
KRÓL KRÓLESTWA BUDDENDORF